Wavestone identyfikuje 74 uruchomienia francuskich łańcuchów blokowych

.

Wavestone opublikowało analizę rynku startupów typu blockchain we Francji. Firma konsultingowa zidentyfikowała 74 startupy. W raporcie pominięto jednak kilka francuskich sukcesów, takich jak Kryll, Woorton, Exo Alpha, Waltio czy ParaSwap.

Wavestone zidentyfikował 74 francuskie przeboje kinowe

Wavestone uruchomiło francuską inicjatywę radaru startowego dla technologii blockchain. Francuska firma konsultingowa opublikowała swój raport na początku września.

74 zintegrowane startupy to te z siedzibą we Francji, które opracowały rozwiązanie oparte na technologii blockchain. Ponadto przedsiębiorstwa muszą zatrudniać mniej niż 35 pracowników i mieć mniej niż 7 lat stażu pracy.

Wavestone Blockchain

Mapowanie startupów z francuskiego łańcucha blokowego – Źródło: Wavestone

Mapowanie obejmuje 74 różne startupy podzielone na 10 podkategorii, takich jak energia czy zdrowie. Te różne kryteria pozwoliły na przeprowadzenie analizy sektorowej w celu określenia głównych tendencji na rynku dużych przedsiębiorstw rozpoczynających działalność we Francji. Następnie firma Wavestone zaproponowała wybranym firmom kwestionariusz.

Wyniki badania
Następnie 35 startupów odpowiedziało na kwestionariusz. Liczby te pozwalają na ocenę dojrzałości sektora „hitów“ we Francji.

Zgodnie z raportem Wavestone, 57% startupów pozyskało środki w ramach Initial Coin Offering (ICO) lub w ramach tradycyjnego pozyskiwania funduszy.

LGO byłoby najlepszym francuskim ICO z ponad 30 mln euro zebranych w lutym 2018 roku. W sprawozdaniu wspomniano również o Arce i giełdzie pajymów, którym udało się zebrać odpowiednio 800 000 i 1 milion euro za pośrednictwem ICO.

53% startów w łańcuchu blokowym wykrytych przez Wavestone występuje głównie w inkubatorach lub akceleratorach. Większości badanych startupów towarzyszy organizacja zajmująca się rozwojem ich rozwiązań typu blockchain. Możemy znaleźć główne akceleratory lokalnych startupów, takie jak Station F, gdzie możemy znaleźć startupy Belem i Keeex, czy BPI France, który przyspiesza UTOCAT.

 

Liczni nieobecni

Możemy żałować, że kryteria wybrane przez Wavestone wykluczają takie firmy jak Ledger czy DomRaider. W 2017 roku wyspecjalizowanej w aukcjach spółce DomRaider udało się zebrać 66 milionów dolarów.

Mapowanie wydaje się być niekompletne, ponieważ francuskie startupy związane z blockchainem i cryptomoney są nieobecne. Możemy wymienić np. takie firmy jak Kryll, Woorton, Exo Alpha, Sorare czy Waltio. ParaSwap jest również nieobecny, pomimo pozyskania 2,7 mln dolarów na sfinansowanie swojego zdecentralizowanego agregatora walutowego (DEX).

Niemniej jednak sprawozdanie pokazuje, że rynek startupów w ramach łańcucha blokowego we Francji dojrzewa do projektów, które są obecnie namacalne.