Nigeria Protest Group Prosi o darowizny Bitcoinów po zablokowaniu konta bankowego przez organy regulacyjne

Nigeryjska grupa protestacyjna o nazwie Koalicja Feministyczna prosi o datki za pośrednictwem bitcoinu po tym, jak władze rzekomo zablokowały konto bankowe organizacji.

Koalicja Feministyczna jest jedną z wielu grup kierujących protestami przeciwko rzekomej brutalności policji przez nigeryjską policję, Specjalną Brygadę Antyrabunkową (Special Anti-Robbery Squad, SARS).

Przed zablokowaniem konta bankowego Koalicja Feministyczna twierdzi, że wykorzystała darowizny zebrane za pośrednictwem konta na sfinansowanie 90 protestów w całym kraju. Zamykając konto bankowe, władze próbują zdusić ruch, którego sukces zwrócił uwagę na przestępstwa popełniane przez siły bezpieczeństwa.

Ogłoszenie w niedzielę, 11 października 2020 r., przez dyrektora generalnego nigeryjskiej policji, że SARS zostanie rozwiązany, najwyraźniej nie uspokoiło protestujących. Jeden z protestujących, który nie chciał być zidentyfikowany, powiedział news.Bitcoin.com, że sytuacja na miejscu pozostaje napięta. Powiedziała, że doniesienia o brutalności i zabójstwach tej samej jednostki nadal trwają.

Tymczasem w poście na Twitterze, Koalicja Feministyczna wezwała Nigeryjczyków do przekazywania datków za pośrednictwem Bitcoin, ponieważ dwa z jej kanałów darowizn zostały teraz zablokowane. Post powiedział:

Za żądanie zakończenia brutalności policji jesteśmy teraz atakowani! Nasze konto bankowe zostało dezaktywowane, podobnie jak link do darowizny Flutterwave. Zagrożone jest również życie naszych członków.

Wydaje się, że Flutterwave, nigeryjska bramka płatności, która zapoczątkowała inicjatywę zbierania funduszy na opłacenie rachunków za leczenie osób rannych w czasie protestów, znalazła się pod presją rządu. Niepotwierdzoną decyzję Flutterwave’a o zamknięciu powiązania koalicji feministycznej z darowiznami potwierdzają doniesienia, że kierownictwo firmy zostało niedawno wezwane przez Bank Centralny Nigerii (CBN).

Koalicja Feministyczna, prosząc o darowizny bitcoinów, jest przekonana, że środki na sfinansowanie protestów będą nadal płynąć, ponieważ Nigeryjczycy znają już kryptokursy. Nigeria jest już największym rynkiem krypto walutowym w Afryce, a wiele osób w tym kraju korzysta z zasobów cyfrowych, takich jak Bitcoin i Dash, do dokonywania płatności.

Protesty, którym przewodzi nigeryjska młodzież techniczna, mają na celu położenie kresu brutalności i korupcji w nigeryjskich siłach policyjnych. W pewnym oświadczeniu młodzież mówi, że „chce również psychologicznej oceny i przekwalifikowania (przez niezależny organ) wszystkich rozwiązanych funkcjonariuszy SARS, zanim zostaną oni przesiedleni“.

Tymczasem 14 października Jack Dorsey na Twitterze poparł Koalicję Feministyczną. W swoim tweet’cie, Dorsey wzywa swoich zwolenników do „darowizny przez bitcoin, aby pomóc #EndSARS“.